Web tasarım ve kodlama sürecinde ince ip uçları!

Çok uzun açıklamalar ve eğitimleri elbette bir çok eğitim sitesinden bulabilirsiniz fakat burada vereceğim ipuçları size yola çıkmadan önce önbilgi değerinde olacaktır.

Web kodlama;

    Bir web tasarım kodlama diline giriş yapmadan önce metinsel teknikleri (htm, html, xhtml) öğrenmenizde fayda var temelde çok az zamanda öğrenilebilen bu teknikler size ilerleyen süreçte çok faydalı olacaktır. Html tekniğini öğrendikten sonra div ve css mantığını öğrenmeniz statik web siteler yapmanız için yeterince bilgi içermektedir.
     Dinamik yapılar oluşturuabilmeniz için ise asp net, php, asp, cf vb... dillerden herhangi birisini öğrenmeniz sizin için yeterli olacaktır. Öğrenme süreciniz eğitimlerde anlatıldığı gibi bir kaç hafta değil ömür boyudur, eğitimlerinizi her zaman bilgi sürecinizin devamı olarak görmenizi tavsiye ederim.

Web  tasarım;

Aslında temelde grafik tasarım diyebiliriz ama tek bir alana odaklanmak isteyenler için sadece web tasarım uygun olacaktır, İki şeyi yapmamaya ve 2 şeyide yapmaya özen göstermelisiniz.

Yapılmaması gerekenler
1 - Düzenleme ve kopyalama
2 - Geçmişteki beğenileni hedef belirleme

Yapılması gerekenler
1 - Sürekli bilgiye dayalı, hayal gücü ile destekli iş üretimi
2 - Biten işin bilgi ile analiz edilip her türlü eleştiriye açık olmak

Temelde ihtiyacıız olan malzeme; Bilgi ve bilgiye dayalı hayal gücü. Gölge,ışık, renk ve anatomi bilgisi edinebilmek bize bu bilgi ışığında bilgiye dayalı bir hayal dünyası üretecektir, temel resim işleme programlarını bilen biri bu bilgilerle çok güzel işler çıkarabilir.

Öğrenmenizi tavsiye edebileceğim Uygulama ve Bilgiler

- Renk ve renklerin insan psikolojisindeki etkileri
- 2B ve vectorel özellikleri olan bir program
- 3B ve gerçekçi render alabilen bir prgram
- Gölge ve ışık bilgisi
- Canlı varlıkların anatomisi
- Yüzeysel Sosyoloji ve psikoloji
- Edebiyat
- Parçacık Sistemi
- Doğa olaylarındaki (rüzgar, yağmur, kar vb..) incelikler

Bu maddeler çoğaltılabilir ama bunları her ne kadar öğrenirseniz tasarıma başlamadan önce hitap ettiğiniz müşteri kitlesi, müşteri kitlesinin yaş aralığı, ekonomik ve kültürel durumları, sosyolojik ve psikolojik eğilimleri vb... baz alarak renklerinizi ona göre seçer, slogan veya seçeceğiniz objeleri tüm bunlara göre değerlendirirsiniz, yapacağınız iş müşterinize gelir getirirken sizede hem güven, hem öz güven hemde katlayan kazanç sağlar. Web tasarımcının web kodlama bilmesinin büyük bir önemi vardır çünkü; sayfaları kodlayacak kişinin kodlama bilgisinin farkında olması ile onun kodlayabileceği işler üretir ve yapım aşamasında zamandan tasarruf edilir.