Seo' ya yeni başlayanlar ve Bir seo firması arayanlar için!

Google, webmaster veya web sitesi olup seo yaptırmak yada yapmak isteyenlere diyorki;

Bir Seo Firmasınamı İhtiyacınız Var?

Seo, Temel anlamıyla "arama motoru optimizasyonu" veya "arama motoru optimize edicisi" terimlerinin kısaltılmış adıdır. Bir seo uzmanı veya seo firmasıyla çalışmayı düşünmek çok isabetli bir karardır. Ancak doğru firmayla çalışmadığınız takdirde websiteniz ve itibarınıza ciddi darbelerde vurabilirisniz birden fazla riskler taşır. Uzmanlar tarafından yapılmış seo' nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra uzman olmayan kişiler tarafından üretilen seo sitenize ciddi zararlar verebilir. Araştırmalarınızı doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun! Pek çok Ajans, Danışman ve Seo uzmanları web site sahiplerine aşağıdakiler gibi çok yararlı hizmetler sunabilir.

- Web sitenizin yapısını ve içeriğini inceleme ve analiz etme
- Web sitesinin geliştirilmesinde teknik önerilerde bulunma. Örneğin, Alan adı, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, css ve javascript kullanımı
- İçerik geliştirme, Kaliteli içerik üretme
- İş geliştirme kampanyalarının yönetimi
- Anahtar kelime aramasında ihtiyacınız olan kelimeler
- Seo eğitimi 
- Belirli pazar ve bölgelerde uzmanlık.

Google arama sonuçlarında organik arama sonuçlarının yanı sıra en üstte bulunan genellikle ücretli reklamların da ("Sponsorlu","Reklamalr" ifadesiyle belirtilir) görüntülendiğini unutmayın. Google ücretli reklamlarının organik aramalarda web siteniz google sonuçlarına hiç bir katkısı olmaz, ücretli reklam karşılığını o an vermektedir. Google, web siteleri ücret karşılığında herhangi bir konuma getirmez veya sitelerin arama sıralaması değişmez. Organik arama sonuçlarında görünmenin herhangi bir maliyeti yoktur şayet google yönergelerini, algoritma davranışlarını biliyorsanız! Bilmiyorsanız en kısa iki yol vardır.

1 Google ücretli reklam
2 Bir seo uzmanı ile çalışmak

 

Uzman bir seo firması araştırmanıza başlamadan önce tüketici olarak bilgi sahibi olmanız ve arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok faydalı olur.

Uzman bir seo firması ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. Seo firmasıyla çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir sitenin ilk kodlanmaya başlandığı veya site fikrinin oluştuğu zamandır. Bu şekilde davranarak seo firmanız ve tüketici olarak siz ilgili web sitenizin seoya uyumlu olarak hazırlanmasını sağlayabilirisniz. Unutmayın destek aldığınız iyi bir seo uzmanı mevcut bir siteyide iyileştirecektir.

Seo Uzmanına Yöneltebileceğiniz Yararlı Sorulardan Bazılarını Aşağıda Bulabilirisiniz:

- Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir ve başarı öykülerinizi bizimle paylaşabilirmisiniz?
- Google web yöneticisi yönergelerine uyuyormusunuz?
- Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyormusunuz?
- Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?
- Sektörümüzdeki deneyiminiz nedir?
- Ülkemizde veya şehrimizdeki deneyiminiz nedir?
- Uluslar arası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?
- En önemli seo teknikleriniz nelerdir?
- Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz? Uzmanlık seviyeniz nedir?
- Sizinle sürekli iletişim kurabilecekmiyim? nasıl iletişim kurabilirim? Sitemizde yaptığınız değişikliklerin tümünü bizimle paylaşıp önerileriniz hakkında nedenleriyle birlikte bize ayrıntılı bilgi verecekmisiniz?

 

Seo firmaları, müşterilerine değerli hizmetler sağlayabiliyor olsa da etik kuralları gözetmeyen bazı seo firmaları agresif pazarlamacılık anlayışları ve arama sonuçlarına haksız yöntemlerle müdahale etme girişimleri yüzünden tüm sektörü şüpheli duruma düşürmektedir. 

Google yönergelerini ihlal eden uygulamalar, sitenizin google'daki görünümü ile ilgili olumsuz düzenleme yapılmasına neden olabilir ve hatta sitenizin google dizininden kaldırılmasıyla sonuçlanabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı konular sıralanmıştır.

Başka bir gayrimeşru uygulama da, Müşterinin sitesinde bir yere anahtar kelimelerle yüklü "köprü" sayflar yerleştirmektir. Seo firması bu uygulamanın sayfayı daha hızlı bir şekilde google da üst sıralara çıkaracağını idda edebilir. Bu arama motorlarının bu günki doğası gereği yanlıştır; çünkü tek bir sayfa birden fazla alakasız anahtar kelimeyle nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu köprü sayfaların, genellikle seo firmasının diğer müşterilerine ait bağlantılarda içermesidir. Bu tür köprü sayfalar sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin veya yasa dışı içerik barındıran sitelere de sahip olabilecek Seo firmasına yada Seo firmasının müşterilerine yönlendirmektedir.

Bir seo firması veya seo uzmanı tarafından dolandırıldığınızı, aldatıldığınızı düşünüyorsanız, bu durumu google' a rapor ("hadiseyi mail") olarak gönderiniz ve gerekenin yapılışını izleyiniz.

ABD'de, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) aldatıcı veya haksız iş uygulamaları hakkındaki şikayetleri işleme koymaktadır. Şikayette bulunmak için http://www.ftc.gov/ adresini ziyaret edin ve "File a Complaint Online"ı (Çevrimiçi Şikayette Bulun) tıklayın, 1-877-FTC-HELP hattını arayın veya şu adrese yazın:

Federal Trade Commission
CRC-240
Washington, D.C. 20580

Şikayetiniz, ABD dışında bulunan bir şirket hakkındaysa lütfen şikayetinizi http://www.econsumer.gov/ adresine gönderin.

 • Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve Web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.

  Şaşırtıcı, ama bu spam e-postalarını biz de alıyoruz:

  "Sayın google.com,
  Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim..."

  "Gece yağ yakma"ya yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış yöneticilerden gelen "para aktarımına yardımcı olma talepleri" konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterin.

 • Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.

  Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a "öncelikli gönder" hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında bir siteyi Google'a doğrudan göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamızı kullanmak veya bir Site haritası göndermektir. Bunu hiç kimseye herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan kendiniz de yapabilirsiniz.

 • Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

  Belirsiz olduğunu hissettiğiniz konularda kendilerinden açıklama isteyin. SEO sizin adınıza köprü sayfalar veya “ıskarta” alan adları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılabilir. En nihayetinde, iş verdiğiniz şirketlerin faaliyetlerinden siz sorumlu olursunuz, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla "yardımcı olduklarını" tam olarak bilmeniz gerekir. SEO'nun sunucunuza FTP erişimi varsa, sitenizde yapmakta olduğu tüm değişiklikleri açıklayabilmelidir.

 • Asla bir SEO'ya bağlantınız olmamalı.

  "Herkese açık" bağlantıların, bağlantı popülerlik planlarının veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermenin gücünden bahseden SEO'lardan uzak durun. Bunlar tipik olarak başlıca arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız uygulamalardır.

 • Bilerek seçim yapın.

  Bir SEO firmasıyla çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektörle ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu da elbette Google’dır. Oldukça agresif bir SEO ile ilgili basında çıkan bu makale gibi ders çıkarılacak öyküleri bulup okuyun:http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google özel olarak belirli şirketlerle ilgili yorum yapmıyor olsa da, kendini SEO olarak adlandıran ve kabul edilen iş tekniklerinin dışında olduğu kesin olan uygulamalarla çalışan bazı şirketlerle karşılaşmaktadır. Dikkatli olun.

 • Paranın nereye gittiğini bilin.

  Google, arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi bir sıralama sözü vermese de diğer pek çok arama motoru, tıklama başına ödeme veya sıralamaya dahil edilen sayfa başına ödeme üzerinden sağlanan sonuçları normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verir, ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı SEO'lar diğer arama motorlarını “kontrol” ettikleri izlenimi oluşturmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Reklamlarımızın açık bir şekilde belirtilmesi ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulması sayesinde bu hile Google’da işe yaramaz. Yine de çalışmayı düşündüğünüz SEO’ya hangi ödemelerin sıralamaya kalıcı olarak eklenmek için, hangilerinin de geçici reklamlara ayrıldığını sormayı ihmal etmeyin.

 • Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın kötüye kullanımlar nelerdir?
 • Başka nelere dikkat etmek gerekir?

  Dolandırıcı bir SEO ile karşı karşıya olduğunuzu hissettiren bazı uyarı işaretleri vardır. Bunların uzun bir liste halinde olması gerekmez, dolayısıyla şüpheleriniz varsa içgüdülerinize güvenin. Şu durumlarda SEO'yla çalışmayı bırakmaya çekinmeyin:

  • gölge alan adlarına sahipse
  • köprü sayfalar üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa
  • adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
  • gerçek arama sonuçları ile arama sonucu sayfalarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa
  • sıralamayı, sadece herhangi bir şekilde zaten bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime grupları üzerinde garanti ediyorsa
  • birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa
  • trafiği "sahte" arama motorlarından, casus yazılım veya kötü amaçlı yazılımlardan alıyorsa
  • Google dizininden kaldırılmış veya Google’da listelenmeyen alan adlarına sahipse

 

Google bu işe yeni niyetlenen ve hatta başlayanlar için önerileri ilk bakışta bu şekilde, aralarda bizimde önerilerimizi görmüşsünüzdür. Dolandırılmamak, zarara uğramamak daha önemlisi sayfanız üzerinden ürünlerinizi iyi bir şekilde satmak için adımlarınızı doğru atın. Küçük hesaplar yaparak büyük zararlar elde etmeyin.