Google algoritmasındaki yenilikler ve seo' ya etkileri!

     Google' ın algoritmasında zaman zaman ihtiyaca yönelik yaptığı değişiklikleri bilirsiniz, yeni değişiklik te önceki güncellemelerden farklı olarak daha kapsamlı bir algoritma değişikliğine gidildiğini göstermekte.

    Yapılan yeni ve kapsamlı değişimin sadece webmasterlar için değil aynı zamanda web site sahipleri içinde ek sorumluluklar ve önem teşkil ettiği görülmektedir. google güncellemesi hakkında birden fazla teori ortaya atılsada bize yatkın olan teorilerden birkaçını harmanlayarak sizlere sunmaya çalışacağım.

    Artık arama sonuçlarında anahtar kelimeler yerine kelimelerin anlamlarına önem veriyor. Anahtar kelimeler artık yerini daha semantik(anlamları inceleyen) bir yapıya bırakıyor. Tabi bu özelliğin düşük sırlamalarda olan web sitelerden ziyate üzerinde çalışılan, daha çok emek sağlanan ve kendisini önplana çıkarabilmiş sitelerde etkisinin daha fazla görüleceği göz ardı edilmemelidir.
     Arama motoru aramalarında, kullanıcıların ilk 5 sıradan sonrasına ve özellikle birinci sayfadan sonrasına pek bakmadıklarını ve ihtiyaçlarını genelde ilk sıralarda çözebildiklerini baz alırsak, toplam trafiğinde % 93 ünün google' ın yeni güncellemesinden etkileneceği bariz ortadadır.

    Mevcut güncellemesi ile gelen değişimlerden biride arama sonucu sayfasında ek bilgiler içeren yeni bölümlerin ortaya çıkması. Haritalar, google + özellikleri vs.. bunlar her ne kadar önceleride gözümüze çarpsada bundan sonra bu ve benzeri ek özellikleri artık sürekli görecek ve baz alacağız anlamı taşımaktadır.

    Mobil kullanıcılar içinde ekstra özellikler barındırmaktadır. Mevcut güncelleme seo kavramındaki hedeflemelerdede yeni adımlara gitmek söz konusu olmuştur. Seo ' da anahtar kelimelerden ziyade artık kaliteli içerik üretip direkt olarak kullanıcının ihtiyacına cevap verebilmek daha sağlıklı bir adım olacaktır. Web sitelerinin mobil platformlaara uygunluğunuda göz ardı etmemeliyiz çünkü zamanla google mobile uyumlu olmayan siteleride bir eksik yapı olarak algılayacaktır. Blog yazılarınız veya makaleleriniz faydalı, kaliteli, kopyalanmamış veya kopyalanma yerine harmanlanmış olabilir, bilgi arayıcısının karşısına lafı dolaştırmadan, ihtiyacını ve verebiliyorsanız ihtiyacından fazlasını lafı çok uzatmadan vermelisiniz.

     sitenizde blog, forum, soru- cevap gibi bölümlerle konunun maksadını aşmadan daha sağlıklı bir yapı kazanmasını sağlayın, unutmamalıyızki yeni google  güncellemesi ile gelen yenilikler içerisinde artık google anahtar kelimlerden daha çok anlamlara odaklanmıştır, konular oluştururken "tanımlamalar" description değil, tartışmalar "discussion" ele almakta fayda olacaktır.

     Kullanılan anahtar kelimlerin listesini çıkarmaya çalışmak yerine, bu anahtar kelimlerin tartışmalar içerisinde nasıl kullanılmaya çalışıldığını tespit etmekte fayda var. Sosyal medyanın gücünü önemseyin, bu gücü kullanarak tartışmalar başlatın ve bu tartışmaların içerisinde olun. Alan veya sektörününzdeki sizden daha uzman olan kişi, kişiler veya platformları tespit edin ve sizden bahsetmelerini sağlayacak adımlar atın.

     Ürettiğiniz içeriklere eğlence katın, mesajınızı çok uzatmadan ve rahatsız etmeden verin, resim, video, infografik vb.. ek uygulamalardan yararlanın, kullanıcıların mesajınız ile etkileişime geçmesini sağlayın. Artık mekanik anahtar kelimeler yerine, daha doğal iletişim yöntemlerinin önemi artmaya başlıyor. Buda seo'da yeni bir dönemin başlamış olmasına ışık tutuyor. Yeni güncelleme  ilerleyen dönemlerde yine bu ihtiyaçlar neticesinde değişecek ve dahada iyi bir hale geelecektir, şimdiden kaliteli içerikler üreterek ve sosyal medyayı iyi kullanarak hazırlığa başlamakta fayda var.

Unutmayınki Hiç bir site alternatifsiz değildir, kitleinizi alternatifinize kaptırmamak için kitlenizin ihtiyaçlarına uygun hizmet üretin.